با دخالت دیگران در تربیت فرزند چه کنیم؟

 • تو دیگه خیلی مته به خشخاش می‌ذاری! بذار یه شب بچه راحت باشه. من که به بچه‌هام همه چی دادم و ماشاا… الان ببین چقدر خوب بزرگ شدن!
 • ببین من با اجازه خودم از این بستنی‌ها به بچه‌ت دادم. بیا یه امشب رو بذار بچه راحت باشه.
 • ول کن این اصول و آموزش های فرزند پروری رو. بذار بچه آروم بشینه کارتونش رو نگاه کنه.

تا حالا چند بار پیش آمده با این جمله‌ها یا شبیه به آنها روبه‌رو شوید؟ معمولا کمی بعد از بچه‌دارشدن، این جمله‌ها را از اطرافیان دور و نزدیکتان می‌شنوید. لحظه‌های دخالت دیگران در تربیت فرزند، یکی از چالش‌برانگیزترین زمان‌ها برای والدگری شماست. در این لحظه‌ها یک دوراهی سخت برایتان پیش می‌آید؛ اینکه در مقابل دخالت دیگران ساکت باشم یا برای جلوگیری از دخالت دیگران در تربیت فرزند کاری بکنم.

اگر نظر روان‌شناسان کودک را بپرسید می‌گوییم اگر می‌خواهید فرزندتان با یک روش تربیتی سالم بزرگ شود، باید طوری برخورد کنید که دخالت اطرافیان در تربیت فرزند شما به کمترین مقدار برسد.

در این مطلب از وبلاگ آموزشی زهرا قانع قصد داریم موثرترین روش های مقابله با دخالت دیگران در تربیت فرزند را به شما پیشنهاد دهیم تا این موضوع چالش‌برانگیز برایتان برای همیشه حل شود. برای دخالت دیگران در تربیت فرزند باید به فکر چاره بود.

نگاهی کوتاه بر دخالت دیگران در تربیت فرزند

خیلی وقت‌ها کسانی که در تربیت فرزند شما دخالت می‌کنند نیت بدی ندارند و از نظر خودشان فکر می‌کنند دارند در حق بچه شما لطف می‌کنند؛ اما غافل از اینکه با این کار به حریم خصوصی شما وارد شده‌اند و نمی‌گذارند شما با اصول خودتان کودکتان را تربیت کنید.

بیشتر اوقات دخالت دیگران در تربیت فرزند از دوست‌داشتن ناآگاهانه نشات می‌گیرد.

آیا دخالت دیگران در تربیت فرزند به نفع بچه شماست؟

گاهی آن‌قدر مقابله با دخالت دیگران در تربیت فرزند سخت می‌شود که ممکن است با خود بگویید اصلا ولش کن الان چیزی نمی‌گویم اما بعد که به خانه برویم به بچه‌ام می‌فهمانم آن کاری که فلانی گفته اشتباه است. خب بله این کار راحت‌تر از برخوردکردن با دیگران است؛ اما تا کی می‌خواهید این کار را تکرار کنید و به دیگران چیزی نگویید؟
 • به نظر شما آیا فرزندتان مثلا وقتی از شما شنیده که نباید بیشتر از یک بستنی بخورد اما مادربزرگش به او دو تا می‌دهد، گیج نمی‌شود؟
 • فکر نمی‌کنید با سکوت در برابر دخالت دیگران در تربیت فرزندتان، او دیگر از شما حرف‌شنوی ندارد؟
فکر می‌کنم با خواندن این سوالات متوجه شدید که قطعا دخالت دیگران در تربیت فرزند، مثبت و کمک‌کننده نیست. دخالت دیگران در تربیت فرزند اثری منفی دارد.

۱۰ راه‌ حل‌ برای جلوگیری و مقابله با دخالت دیگران در تربیت فرزند

دخالت دیگران در تربیت فرزند شما ممکن است در هر لحظه و هر جایی مثل پارک، مهمانی و… اتفاق بیفتد. در این موقعیت، شما به‌عنوان یک پدر یا مادر کاربلد باید به جای غصه‌خوردن یا سکوت‌کردن، حل مسئله کنید. در ادامه روش های مقابله با دخالت دیگران در تربیت فرزند را بیان کرده‌ام تا بتوانید در این‌باره راه‌حل مخصوص خودتان را پیدا کنید.

۱. دخالت دیگران در تربیت فرزند را مشکلی غیرقابل حل ندانید.

قبل از هر چیز، خوب است بدانید که دخالت دیگران در تربیت فرزند مشکلی است که بیشتر والدین با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و برای این مشکل راه‌حل‌ وجود دارد؛ پس فکر نکنید که این مشکل فقط مخصوص شماست.

۲٫ معلم دیگران برای فرزندپروری نباشید!

برای جلوگیری از دخالت دیگران در تربیت فرزند مهم است این نکته را آویزه گوشتان کنید که شما قرار نیست به اطرافیانتان بگویید درست و غلط اصول فرزندپروری چیست یا ذهنیتشان را در این‌باره عوض کنید؛ چون این کار عملا شدنی نیست؛ پس انرژی و وقتتان را برای آموزش فرزندپروری به دیگران تلف نکنید. برای مقابله با دخالت دیگران در تربیت فرزند فقط لازم است به آنها بگویید یک سری نکات ریز اما مهم درباره تربیت فرزندتان باید رعایت شود.

۳٫ اولویت شما باید تربیت درست فرزندتان باشد.

اگر برخورد با دخالت دیگران در تربیت فرزند برایتان سخت است به خودتان یادآوری کنید که اولویت شما باید تربیت درست فرزندتان باشد نه اهمیت‌دادن به نظر دیگران. شما باید در موقعیت‌های مختلف تمام هم‌وغمتان را بگذارید که فرزندتان پیش دیگران آسیبی نبیند و هم‌چنین تا حد امکان تربیت درستی داشته باشد.

۴٫ با یک لبخند ساده ماجرا را تمام کنید.

همیشه لازم نیست برای جلوگیری از دخالت دیگران در تربیت فرزند کلی صحبت کنید و وقت بگذارید. گاهی یک لبخند ساده و کوتاه به دیگران می‌فهماند که شما دوست ندارید آنها در تربیت شما نظر دهند.

۵٫ از کتاب و منابع ارزشمند نقل قول کنید.

وقتی کسی در حال دخالت در تربیت فررزند شماست، به او بگویید می‌فهمم که تو دوست داری من برای فرزندم این کار را انجام دهم اما من در کتابی خوانده‌ام که این روش من بهتر است.

۶٫ فکر نکنید که مقابله با دخالت اطرافیان در تربیت فرزند بی‌ادبی است

این فکر را از خود دور کنید که مقابله با دخالت دیگران یک نوع بی‌احترامی و بی‌ادبی است، چون این حس باعث می‌شود شما نتوانید قاطعانه از دخالت دیگران جلوگیری کنید. شما با مقابله محترمانه با دخالت اطرافیان در تربیت فرزند فقط حد و مرز روش تربیتی خود را مشخص می‌کنید و این کار نه بی‌ادبی‌ست و نه بی‌احترامی.

۷٫ صحبت محترمانه، از سیاست های زنانه 

برای جلوگیری از دخالت اطرافیان در تربیت فرزند قرار نیست با کسی بجنگید یا دعوا کنید، فقط باید با آرامش و در کمال احترام، خواسته خودتان را بگویید.

می‌دانم اینکه بخواهید با نزدیکان و اطرافیانتان با آرامش و کنترل عصبانیت صحبت کنید کار راحتی نیست؛ پس یک‌شبه از خودتان انتظار نداشته باشید که این کار را انجام دهید. اما اگر در تنهایی جمله‌هایی شبیه جمله زیر را با خود تمرین کنید و از قبل آماده باشید، باور کنید آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید این کار سخت نیست و یکی از سیاست های زنانه مقابل دخالت دیگران در تربیت فرزندان، به‌راحتی برایتان عملی می‌شود.

 • مامان‌جان یا باباجان، مرسی که به فکر بچه من هستید اما ممنون میشم اجازه بدید من تربیت بچه‌م رو با اصول خودم پیش ببرم.
 • یا
 • مامان یا باباجان، از این پیشنهادتون ممنونم اما من چیز دیگه‌ای رو برای تربیت بچه‌م در نظر دارم و نظر شما بچه رو از تربیت و کنترل من خارج می‌کنه.

یکی از روش های مقابله با دخالت دیگران در تربیت فرزند، صحبت‌کردن با آنهاست.

۸٫ با احترام در مقابل دخالت دیگران در تربیت فرزند بایستید.

بعد از اینکه برای حرف‌زدن درباره دخالت دیگران در تربیت فرزند حسابی آماده شدید، وقت آن است که تمرین‌های خود را عملی کنید. برای مثال هر زمان دخالت اطرافیان درباره تربیت فرزند را دیدید و حس کردید او دارد روش تربیتی شما را زیر سوال می‌برد، بهترین کار این است که در نهایت احترام، ادب و آرامش خواسته آن فرد را این طور رد کنید که نه ما نمی‌خواهیم این کار را انجام دهیم. 

مثلا اگر فرزندتان به حد کافی تلویزیون دیده و یکی از اطرافیان می‌خواهد دخالت کند که بچه بیشتر از حد معمولش تلویزیون ببیند، اینجا شما باید بگویید مرسی از اینکه به فکر ما هستید اما ما امروز تلویزیون دیدیم و دیگه نمی‌خوایم بیشتر ببینیم. به همین راحتی!

۹٫ دوباره و چندباره درباره دخالت اطرافیان درباره تربیت فرزند صحبت کنید.

گر راهکارهایی که از آن صحبت کردیم، برایتان نتیجه‌ای نداشت و دیدید آن لحظه با صحبت‌هایتان امکانش نیست که جلوی دخالت دیگران را بگیرید، از کوره در نروید و به جای یک واکنش سریع، بعدا با آن فرد در یک موقعیت بهتر یا تلفنی صحبت کنید. در موقعیت بعدی، خیلی منطقی و محترمانه به او بگویید می‌دونم شما بچه من رو خیلی دوست دارین اما با این کارتون من دیگه نمی‌تونم بچه رو کنترل کنم و روش تربیتی من زیر سوال میره. در آخر حتما از همکاریشان تشکر کنید. برای صحبت درباره دخالت دیگران در تربیت فرزند خسته نشوید چون گاهی لازم است دوباره و چندباره این کار را انجام دهید تا نتیجه بگیرید. اگر با دخالت خانواده همسر در تربیت فرزند مواجه شدید و همسر همراه و آگاهی دارید، خوب است صحبت در این رابطه را به همسرتان بسپارید تا هم کار شما راحت شود و هم حریم‌ها حفظ شود.

۱۰٫ رفت‌وآمدها را محدود کنید.

اگر تمام راهکارهای گفته‌شده در ۹ مورد قبلی را رعایت کردید اما هم‌چنان اطرافیانتان در امور فرزندپروری شما دخالت کردند، در این شرایط باید رفت‌وآمدتان را با آن فرد کم کنید. برای مثال اگر همیشه به آن فرد هر روز سر می‌زدید، حالا دیگر باید هر چند روز یک‌بار این کار را انجام دهید. بعد از مدتی که رفت‌‍وآمدتان کمتر شد، آن فرد می‌فهمد چرا شما از او دور شده‌اید و دیگر صمیمیت قبل را ندارید و گاهی همین موضوع باعث می‌شود اطرافیانتان در رفتارشان تجدیدنظر کنند. راهکارهایی که در این مقاله گفته شد، حاصل ساعت‌ها مطالعه و تجربه خانم زهرا قانع، مشاور و روانشناس کودک است. عملی‌کردن این راهکارها به زمان و تمرین و مهارت نیاز دارد. ما در کنار شما هستیم تا چالش‌های این مسیر را به‌راحتی طی کنید و آن‌طور که دلتان می‌خواهد و به نفع سلامت روحی فرزندتان است، فرزند خود را تربیت کنید. اگر دوست داشتید در این زمینه کمک‌های تخصصی داشته باشید، می‌توانید از دوره‌های آموزشی و محصولات فرهنگی ما استفاده کنید.

سخن پایانی

خیلی از اوقات ممکن است با دخالت دیگران در تربیت فرزند روبه‌رو شوید که حتما این موقعیت برای شما خوشایند نیست. در این شرایط، باید اولین اولویت شما تربیت سالم فرزندتان باشد، چون نباید اثر دخالت دیگران در تربیت فرزند را دست کم گرفت. مناسب‌ترین سیاست مادر در مقابل دیگران در تربیت کودک این است که هنگام دخالت خانواده همسر، از همسر خود برای صحبت‌کردن با آنها کمک بخواهد. مطرح‌کردن خواسته خود با احترام و آرامش و تمرین گفت‌و‌گوهای موثر در این رابطه، راهی است که شما را از دخالت دیگران نجات می‌دهد. چنان‌چه صحبت‌های شما نتیجه نداد، چاره‌ای نیست جز اینکه رفت‌وآمدتان را محدود کنید. هنگام دخالت اطرافیان در تربیت فرزند، شما چه می‌کنید که به نفع تربیت فرزندتان باشد؟ برای ما بنویسید.
نویسنده مقاله:
زهرا قانع
زهرا قانع

زهرا قانع، روان درمانگر، روانشناس و مشاور کودک، دارای مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی از دانشگاه تهران.

مشاهده همه مقالات این نویسنده
نویسنده مقاله:
زهرا قانع
زهرا قانع

زهرا قانع، روان درمانگر، روانشناس و مشاور کودک، دارای مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی از دانشگاه تهران.

مشاهده همه مقالات این نویسنده
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره جامع فرزندپروری شاه کلید

دوره ی جامع فرزند پروری شاه کلید، آموزش لحظه به لحظه رفتار با کودک از بدو تولد تا ده سالگی را به شما آموزش می دهد. این دوره خصوصیات زیر را دارد:

 • 24 ساعت فایل آموزشی
 • به همراه پشتیبانی
 • با تدریس زهرا قانع، روانشناس و روان درمانگر کودک
به خانواده ۳۰۰ هزار نفری ما در اینستاگرام بپیوندید